Životné prostredie v hlavnej úlohe
Prišiel čas to napraviť v našom osobnom i pracovnom živote. Ukážeme vám ako vybrať „eko“ bezpečné kancelárske potreby.

Väčšinou sa nad obstarávaním práve takých eko prostriedkov moc nezamýšľame. Pritom tak ale môžeme prispieť k zdravému ovzdušiu, ktoré sa dostáva aj do našich pľúc a pripravíme lepšiu budúcnosť našim deťom.
Mali by sme sa zaujímať o to, či veci, ktoré bežne používame, nie sú toxické. Urobte si preto revíziu vášho pracovného stola, z akých látok pochádzajú všetky vaše diáre, perá a ďalšie prevádzkové potreby. Na trhu je totiž môžeme nájsť aj v zelenšej variante, ktorá je priateľská k všetkým a navyše neobsahujú žiadne nebezpečné farby a rozpúšťadlá.

diář

Preto by sme sa nemali riadiť len cenou, dostupnosťou alebo pekným vzhľadom. Radšej sa zaujímajme viacej o certifikáciu výrobku a pôvod všetkých použitých látok.

Zásady pre ekologické správanie
· Dostupné zdravé materiály
Dnešné prepisovačky sa vyrábajú z rozložiteľného kukuričného škrobu, ktorý je voľne dostupný v prírode. Alebo môžete svojim deťom kúpiť pravítko z bambusu. Ak chcete využívať aj plasty, potom vyberte polyetylén PE, alebo ďalšie jeho varianty HDPE a LDPE.
Ďalším vhodným materiálom je potom drevo, oceľ, kaučuk alebo papier, samozrejme v „eko variante“.

· Recyklovaný papier
Uhlíková stopa zberového papiera je až o 40% menšia ako u jeho nového bieleho bračeka a výroba spotrebuje až 5krát menej vody. Ušetrí takto veľa stromov v lese. Nájdete ho pod značkou FSC (R). Suché písacie potreby sú tiež ďaleko šetrnejšie.
Vyhnite sa povrchovým úpravám, teda lakovaniu alebo náterom, ktoré môžu obsahovať chemikálie.

tužky

Fixky a zvýrazňovače by mali byť na vodnej báze bez obsahu lepidiel a alkoholu.
Vyberajte si domáce (kancelárske potreby košice) alebo aj európske firmy, ktoré sa pýšia tým, že chránia životné prostredie. Vďaka vám samým sa nám tu potom bude žiť ďaleko lepšie.