Vyberáme snowboard s príslušenstvomV prvom rade potrebujete správne obutie, ktoré je nutné vyskúšať osobne. Najlepšie na ponožky, ktoré budete pri tomto športe používať. Topánky vám totiž musia dokonale sedieť, aby ste mali pohodlie a nehrozili vám nepríjemné mozole. Potom príde na rad viazanie a doska.
Oplatí sa nákup od jednej značky, pretože tak vám bude všetko perfektne sedieť.

snowboardista

Z čoho sa takéto viazanie vlastne skladá?
· Pásky (Straps)
Cap Strap
Tento typ ponúka hlavne pohodlné a stabilné uchytenie topánky, držia totiž ich špičku.
Klasická predná páska (Toe Strap)
Bezpečne drží topánku na svojom mieste.
Hybrid Toe Strap
Členková páska
Je ďaleko mohutnejšia ako predná.
Jedna páska (Flow)
Má odklopitelnú pätku.

· Pätka
Highback
Opierate sa o ňu pri jazde na zadnej hrane dosky. Nesmie byť vyššia ako topánka.
Základňa (Baseplate)
Každý výrobca má tak trochu iné uchytenie. Pri nákupe je teda dobré si všetko vyskúšať.

V prvom rade nepodceňujte kvalitu viazania. Hrozilo by vám tak zlé ovládanie snowboardu a v horšom prípade aj zranenia. Nie je totiž dvakrát príjemné tvrdé pristátie a keď vypadne vo vzduchu jedna noha, to už vôbec nie.

lanovka

Základné typy prevedenia
· mäkké
Je najrozšírenejšie a používajú sa do neho mäkké topánky podobné pohorkám. Na 99,9% sa vám bude hodiť práve toto. Hodí sa na allmountain, freestyle a freeride. Skladá sa z pätky a základne. Topánku do neho nasúvame zhora a pevne pripevníme dvoma sťahovacími páskami. Alebo môžete skúsiť systém Flow, kedy sa topánka nazúva zozadu.

· tvrdé
Tu sa používajú topánky podobné lyžiarskym topánkam. K doske sú prichytené veľmi pevne. Využívajú sa predovšetkým u alpineboardov. V dnešnej dobe sa ale tento typ už používa len sporadicky.
Pri jazde je tiež dôležitá správna pružnosť, ktorá sa pohybuje na škále 1-10. Tuhosť sa líši aj podľa jednotlivých značiek alebo modelov. Každý typ sa hodí na iný štýl jazdy.
Dúfam, že sme vás trochu uviedli do obrazu a nákup teraz bude o niečo ľahší. Skúste to napríklad tu:.