Užitočné tipy ako sa správať v reštaurácii, alebo Aby sa nikto nemusel hanbiť!  • Do reštaurácie vstupuje prvý muž

    Predpokladajme, že plánujete večeru s partnerom/kou. V tomto prípade majú muži sklon púšťať vopred dámy, čo by nebolo problémom, ale vstup do reštaurácie si vyžaduje iné pravidlo. Muž vstupuje vždy prvý aby sa presvedčil, že svoju partnerku priviedol na to správne miesto. Následne po vstupe počkajte, kým vás niekto privíta a privedie vás k vhodnému stolu.

 restaurace

  • Damaškový obrúsok nepatrí do krku

    V elegantnejších reštauráciách je prirodzené používať damaškové obrúsky namiesto papierových. Nezabudnite však, že ten patrí výhradne do klina a nie okolo krku! Papierový obrúsok by zas mal zostať na stole. Damaškový obrúsok používajte s odvahou, pretože sa počíta s tým, že bude špinavý. Uistite sa, že ho po jedle položíte pokrčený na ľavú stranu taniera. Ak ho uložíte pekne, naznačíte tým personálu, že jedlo nebolo nič moc.

 

  •  Mobilný telefón si nechajte v kabelke alebo vo vrecku

 
Máte vo zvyku po usadení sa k reštauračnému stolu položiť telefón na stôl? Tak sa tohto zvyku rýchlo zbavte, pretože tým môžete svoje okolie a personál mimoriadne pobúriť. V tom lepšom prípade vás čašník upozorní, ale nič to nezmení na tom, že sa budete cítiť mimoriadne trápne. Čo sa týka telefónu, taktiež platí aby ste netelefonovali pri stole ale slušne sa ospravedlnili a telefonát, v prípade ak je nevyhnutný, vybavili niekde bokom.
 
prostřeno

  • Pri platení buďte diskrétny

 
Slušná komunikácia s čašníkom je jedným zo základov správania sa v reštaurácii. Všeobecne platí, že ak budete chcieť niečo objednať, nikdy by ste nemali na čašníka pokrikovať. Bude stačiť ak s ním nadviažete očný kontakt a jemným gestom ho vyzvete aby prišiel k stolu. Pri platení je ideálne zostať diskrétny a zaplatiť pri bare. Vyhnete sa tým, nepríjemnému pocitu ostatných, kedy sa môžu počas platenia cítiť nepríjemne. Taktiež nezabúdajte na to, že nikto nie je zvedavý na obsah vašej peňaženky.