Spoznajte liečivé bylinky z vašej záhradkyPo stáročia a takmer v každej kultúre mala bylinná záhrada svoje osobitné miesto. Dlho predtým, než vznikli lekárne si ľudia museli doslova vypestovať svoje vlastné lieky. Liečivé bylinky často pestovali v posvätných záhradách. Byliny boli usporiadané podľa veľkosti a štruktúry, často v geometrických vzoroch spolu s ovocím a zeleninou. Ak nemáte priestor pre vytvorenie samostatnej bylinkovej záhrady, môžete bylinky zasadiť do existujúcej záhrady alebo kvetinového záhonu www.tocco.sk/objavte-zazracne-ucinky-byliniek-zo-zahradky/.

bylinky

Medzi najbežnejšie liečivé bylinky patria:

1.Levanduľa
Kto odolá relaxačnej vôni levandule? Levanduľa sa hodí na definovanie línií medzi trávnikom a záhradou. Takto levanduľovo ohraničený chodník alebo cestička pôsobí príjemne a upokojujúco. Levanduľa sa používa na liečenie bolestí hlavy, nespavosti, zmierňuje napätie a pôsobí ako prirodzený repelent. Využiť sa dajú listy a kvety, z ktorých si môžete pripraviť čaj alebo limonádu.

2.Tymián, Fialka, Harmanček
Tieto nízko rastúce liečivé bylinky vám zaručia výživnú pôdu. Tymián sa používa na liečbu kašľa, prechladnutia, bolestí hlavy, nespavosti a poranení ako aj pri starostlivosti o ústnu dutinu a kožu. Listy a kvety fialky sa používajú na liečbu ekzému, akné, opuchnutých žliaz, príznakov nachladnutia, migrén a bolestí hlavy, astmy. Harmanček sa používa na liečbu nespavosti, bolestí hlavy, napätia, úzkosti a tiež sa používa na starostlivosť o pokožku a vlasy.

levandule

3.Medovka, Rimbaba, Šalvia
Medovka sa používa na liečbu úzkosti, nespavosti, poranení a modrín, uhryznutí hmyzom a žalúdočných problémov. Rimbaba pomôže na bolesti hlavy a migrény, bolesť artritídy a podráždenie pokožky, zatiaľ čo šalvia lieči prechladnutie a bolesť hrdla, problémy so zubami, rezné rany, používa sa na starostlivosť o pokožku, starostlivosť o vlasy a na zmiernenie príznakov PMS a menopauzy. Je tiež prírodným dezodorantom a odpudzovačom hmyzu.