Skateboard a iné „boardy“Tak ako oblečenie, životný štýl a spôsob stravovania tak aj šport podlieha zmenám. Nedávno sme sa po uliciach preháňali na kolieskových korčuliach s dvoma radmi koliesok, dnes tu máme in-line korčule a kto vie čo bude o rok. Podobne ako korčule aj skateboardová doska má svoje obmeny, aj keď – klasika je klasika.

skateboard

Nie je doska ako doska.
Skateboardje s nami už niekoľko desaťročí. Všetci ho poznáme – doska na kolieskach. Táto doska patrí medzi najobľúbenejšie na svete. Doska má tvar obdĺžniku, ktorý je na kratších koncoch zaoblený – vpredu aj vzadu rovnako. Má menšie a tvrdšie kolieska a je tak vhodný na prekonávanie rôznych prekážok, jazdenie na U rampách a v skateparkoch.

Pennyboardje v tiež doska na kolieskach. Oproti skateboardu je ľahšia a aj kratšia. Zvyčajne má dĺžku do pol metra. Aj keď tento druh dosky nie je tak známy ako skateboard tlačí sa na prvé miesta v obľúbenosti. Je to výborný prepravný prostriedok, s ktorým môžete pokojne jazdiť aj po meste. Vďaka jej malej veľkosti a nízkej hmotnosti (je vyrobená z plastu) sa dá jednoducho schovať do batohu, alebo len tak zobrať do ruky. V prípade potreby sa na nej môžete previesť z bodu A do bodu B kedykoľvek. Pennyboard má iný tvar než skateboard. Predná časť dosky je zaoblená do špičky, zadná časť je mierne zúžená a zarovnaná. Táto doska má lepšiu priľnavosť k povrchu cesty, takže je vhodná na cesty, chodníky aj s ich miernymi nedokonalosťami.

longboard

Longboard je, ako už názov napovedá dlhá doska. Doska môže merať od 70 cm až po jeden meter. Pôvod longboardu siaha ku kalifornským surferom. To čo prežívajú surferi na mori zažijete na tejto doske na ceste. Tvar longboardovej dosky sa podobá pretiahnutej kvapke. Predná strana je zaoblená, zadná strana je pretiahnutá do špičky. Jazdou na tejto doske môžete dosiahnuť celkom slušnú rýchlosť, takže ak vám ide o rýchlosť a adrenalín longboard bude niečo pre vás. Pokojne sa na nej môžete spustiť aj z kopca – ak si trúfate.