Šetrné riešenie na víkendovú chatovačkuZruby majú dlhú históriu v Európe a Amerike. Korene majú v Škandinávii a východnej Európe a aj keď ich zrod nie je celkom jasný, prvé zrubové stavby boli pravdepodobne postavené v dobe bronzovej. Spájame si ich s generáciami osadníkov, ktorí sa rozhodli usadiť sa a postaviť si domy z dreva. Mnohé z nich boli spätne rozložiteľné, aby si ich mohli majitelia demontovať, presunúť na iné miesto a opäť zložiť.

chatička

Najmä v spomínanej Škandinávii sa tešili https://www1.pluska.sk/Sport/Hokej/Jubilant-Golonka-si-zaspominal-na-najslavnejsie-vitazstvo-Po-tomto-sme-sa-tesili-ako-blazniveľkej obľube. Na jej území rastú ľahko dostupné vysoké borovice a smreky. Zruby boli pomocou vhodných nástrojov poskladané za niekoľko dní. Nezriedka si ich obyvatelia vyzdobili napríklad drevorezbami.

Dnes sú moderné zruby používané najmä ako víkendové domčeky a prenikajú aj na Slovensko. Drevo pôsobí na zmysly upokojujúco, jeho prírodný charakter nás vytrhuje z veľkomestského zhonu a navracia zmyslom rovnováhu. Či už ide o stavby vyrobené celé z dreva alebo o chatky s murovaným základom, do prírody jednoznačne patrí drevo.

Drevená stavba alebo stavba s dreveným obkladom nenarúša ráz krajiny. Pôsobí omnoho prirodzenejšie a je šetrnejšia k životnému prostrediu. Nemusíte sa nutne držať zastaranej predstavy drevenej kabínky obdĺžnikového tvaru, môžete si zostaviť model svojich snov, vrátane terasy či sauny.

Ak už máte vysnívanú čistinku, kam chcete svoju chatku umiestniť, nezabudnite zachovať harmóniu s prostredím a zakúpiť si pekný zrubový obklad. Boom zažívajú aj menšie záhradné domčeky, vhodné do záhrady. Základom všetkých zrubových stavieb by malo byť kvalitné drevo, ktoré vydrží vrtochy počasia.

Na webe výrobcu nájdete pevný zrubový obklad polguľovitého tvaru, ktorý verne napodobňuje guľatinu, z ktorej sa vyhotovujú zruby. Je vyrobený z kvalitného smrekového dreva, dá sa však dohodnúť aj na výrobe zrubového obkladu z borovice. Je vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie a ak sa rozhodnete pre väčšiu stavbu, poteší Vás možnosť úpravy ceny a dovozu zdarma.

sruby

Snažte sa drevo chrániť, udržať ho mimo priameho styku s vodou, snehom, slnkom, zabrániť termitom, aby si na ňom pochutnali a budete sa tešiť zo svojho diela niekoľko generácií!