Malý chlpatý kamarátPsík predstavuje veľkú zodpovednosť! To by malo byť samozrejmé, avšak bohužiaľ, pre veľmi veľa ľudí nie je, preto to neustále treba opakovať. Je to náš nový priateľ, spoločník, ktorý bude pri vás stáť v dobrom aj v zlom, keď sa budete cítiť dobre, ale aj zle. Môžete sa mu posťažovať, vždy vás bude verne a pozorne počúvať a dokonca vám určite nebude ani skákať do reči. Jediné čo si od vás žiada, je vás milý dotyk vo forme pohladenia a venovania mu čo najviac pozornosti sa vám bude dať.

mops

Najdôležitejšie je nezabúdať na to, že psík je živý tvor, a že podľa toho k nemu treba aj pristupovať. Keď si ho raz zaobstaráte musíte si byť istý, že sa oňho dokážete postarať. Nie je totiž iba hračkou, ktorú môžete odložiť na poličku a potom znova zložiť podľa toho, ako sa vám páči. Musíte sa mu venovať, pretože je živý tvor, tak isto ako aj vy.

Čo ak ste si zaobstarali psíka do bytu? V takomto prípade musíte myslieť na to, že o týchto malých chlpáčov sa treba starať dokonca oveľa viac, ako o psíka veľkého, ktorý je po celý čas vonku na dvore a vie sa o svoje základné potreby postarať viac-menej sám. Malého bytového psíka možno v istom smere prirovnávať k dieťaťu, pretože ho treba častejšie kúpať, strihať, česať, dokonca keď s ním chcete ísť von, aj obliekať, pretože sú oveľa viac náchylnejší na zimu, ako veľké plemená.
Kúpať ho pravidelne a tým myslím aspoň 1 krát do dvoch týždňov, nie len kvôli jeho samostatnej hygiene, ale aj kvôli tej vašej. Toto pravidlo platí milión krát viac, ak máte doma malé dieťa (alebo aj väčšie to je jedno), pretože toto vaše dieťatko sa bude so psíkom hrať, a posledné čo isto chcete je aby sa hralo so psíkom ktorý je špinavý.

štěně

Ako ďalšie je potrebné podotknúť, že by ste mali v byte alebo dome zbytočný smrad, a preto sa treba o psíka v byte starať pravidelne.