Správna voľba matracu nie je jednoduchý proces. Niekomu sa to môže zdať „hotová veda“. Nie je to však nič strašné a pri dodržaní niekoľkých jednoduchých zásad sa nemôžete rozhodnúť zle. Pokiaľ neviete ako na to, začítajte sa do tohto síce dlhšieho, ale informáciami nabitého textu, ktorý je založený na našich skúsenostiach po predaní tisícov matracov našim klientom. 
Samotný matrac by mal zodpovedať Vašim rozmerom. Matrac by mal byť približne o 10 cm dlhší ako vaša výška. Štandardné šírky matracov sú 90 a 80 cm. Pre väčší komfort môžete vybrať väčšiu dĺžku i šírku matracu. Pri štandardných rozmeroch sa cena často nemení, pri iných záleží na type matracu na posteľ.
Rozmery matraca často nemôžete vyberať ľubovolne. Ak už máte posteľ, tak potrebujete taký matrac, ktorý sa do nej zmestí. Matrac potrebuje oporu roštu, preto nemôže „vytŕčať” z postele.

nohy, spánok

Pružinové matrace z Bonell pružín či taštičkových pružín je treba uložiť tak, aby boli podporované bočnicami postele. Výrobca odporúča uložiť matrac tak, aby bol minimálne z 2/3 v ráme postele. V opačnom prípade sa pôsobením váhy tela matrace môžu zdeformovať do strán, čím sa zhoršia ich vlastnosti.
JEDEN VEĽKÝ, ALEBO RADŠEJ DVA MALÉ?
Pokiaľ nekupujete matrac do manželskej postele, táto téma vás nebude zaujímať. Pokiaľ áno, čítajte ďalej. Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Najprv však rýchla odpoveď – väčšinou je rozumnejšie zobrať dva malé matrace, ako jeden obrovský. Najdôležitejšie je si uvedomiť, že dvaja spáči pravdepodobne nemajú rovnaké BMI a hmotnosť a väčšinou aj tak spia každý na svojej polovici postele. Prečo by sa jednému malo spať menej pohodlne?

muž spí

Mnohé matrace je možné kúpiť v rôznych tvrdostiach a tak si môžu obaja dopriať kvalitný spánok. Ďalšou výhodou je lepšia manipulovateľnosť s matracmi – raz za čas by ste ich mali otočiť, alebo ak máte odzipsovateľný poťah – vyprať. Poťah z veľkého matracu do práčky určite nevložíte, máme to vyskúšané a je potrebné prať ho v práčovni, alebo ručne. Spojený matrac je navyše ťažký, takže sa zle otáča na druhú stranu. Ak chcete mať polohovateľné rošty je nutnosť mať dva matrace namiesto jedného. Ak má vaša polovička nepokojný spánok, pohyby sa budú menej prenášať na vašu polovicu, ak zvolíte rozdelené matrace. Naopak nevýhodou takéhoto riešenia je práve predelenie matracov v strede postele, z ktorého má veľa klientov strach. Pokiaľ si však kúpite správny rozmer a vhodne napnete plachtu – nebudete ho takmer cítiť. V praxi je tak väčšinou rozumnejšie kúpiť dva rozdelené matrace – voľba je však na vás.