Kto vám zaplatí škodu?Každého z nás by asi vydesilo vrátiť sa k zaparkovanému vozidlu a vidieť ho v stave, kedy ho nespoznávame. Je jasné, že niekto vám spôsobil škodu, ale vinník nikde. O slušnom správaní asi proste nikdy nepočul. V horšom prípade do vás niekto narazí priamo na ceste a ujde.

Preto sme tu, aby sme vám poradili, ako v takýchto prípadoch postupovať.
Väčšinu škôd vám zvyčajne preplatí poisťovňa. Ale čo robiť, keď vinníka nepoznáte? Tu môže pomôcť havarijné poistenie alebo garančný fond.

autonehoda

A. Políciu volajte vždy a majte aj svedkov

Ak je vinník nehody pre vás naozaj veľká neznáma a zanechal tu po sebe len spúšť, volajte políciu ihneď. Možno budete mať šťastie a podarí sa ho vypátrať, napríklad vďaka kamerám v okolí. Navyše vám môžu pomôcť aj výpovede svedkov, na ktoré by ste si mali zaznamenať kontakt. Môže sa vám to totiž naozaj hodiť. Polícia všetko spíše a nafotí. Oplatí sa mať aj vlastné snímky, ktoré doložíte poisťovni.

Ak vás niekto nabúra priamo pred vami, potom sa nejedná o nehodu, preto sa snažte si poznamenať ŠPZ alebo aspoň značku či farbu auta, aj zaujímavé detaily sú podstatné.

B. Pozor na lovcov nehôd

Pri takejto nehode sa vždy jedná o veľmi stresujúcu situáciu, vy sa ale snažte zachovať chladnú hlavu. Neprijímajte nikdy pomoc od takzvaných lovcov nehôd. Mohla by sa vám totiž veľa predražiť.

C. Hurá, vinník sa našiel!

To je ideálny prípad, pretože sa všetko hradí z jeho povinného ručenia.

D. Škody na zdraví

V prípade zranenia alebo dokonca smrti, kedy sa nepodarí vypátrať páchateľa, všetko kryje garančný fond. Len je potrebné vyplniť správny formulár.

pojištění

E. Havarijko vždy pomôže

To platí v prípade pokrivených plechov na vašom aute a tiež vtedy, keď vám vinník unikol nevedno kam. To je možno dôvod, prečo ho mať dohodnuté. Väčšina vodičov ho totiž nemá.
Rozhodne sa ale oplatí dôkladne vyberať zabezpečenie vášho vozidla a mať všetky dostupné informácie takzvane na hromade. K tomu vám môžu pomôcť napríklad tieto internetové stránky:.
Želáme vám teda dobrý lov zmluvy a jazdu bez nehôd.