Drevené verzus laminátové podlahy a obkladyJedným zo základných stavebných prvkov v každej domácnosti je podlaha. Existujú rôzne typy podláh, ktoré sa vyrábajú v širokej škále materiálov, farieb, vzorov a kvality. Najbežnejším materiálom je drevo – tento prírodný materiál pôsobí prirodzene, harmonicky, dodáva miestnostiam teplo a ľuďom hrejivý pocit domova. Z rovnakého dôvodu neraz siahame aj po obkladoch, ktoré dotvárajú atmosféru.
V starších domácnostiach sa stretávame s tradičnými drevenými podlahami a obkladmi, v novších často presvedčili cenou laminátové náhrady s motívom dreva. Tieto dve alternatívy majú niekoľko kladov a záporov, môžeme sa pozrieť na to, čo je vhodné pre Vás vzhľadom na Váš životný štýl, rozpočet a domácnosť.

Žlutý květ na dřevě

< CENA >
Ceny rôznych typov zariadenia a toho, čo si môžete dovoliť, môže byť, žiaľ, veľmi odlišná, až priepastná. Líši sa nielen od typu, ale aj kvality vyhotovenia a samotného predajcu. Vždy je najlepšie orientovať sa priamo na výrobcu.
Kvalitné drevo je vždy drahšie a vyzerá už na prvý pohľad luxusnejšie ako jeho strojovo vyrobená imitácia. Či už ide o podlahu, vnútorné a vonkajšie obklady alebo tatranský profil v podkroví, ich cena sa odvíja od druhu dreva. Vo všeobecnosti sú najdrahšie exotické dreviny.
Laminát je vyrobený zo zvyškov dreva, ktoré bolo zlisované pri vysokých teplotách. Vzory sú potom na lisovaný produkt nanášané. Keďže sa používa odpadový materiál, je lacnejší.

< ODOLNOSŤ >
Ohodnoťte štruktúru a frekvenciu aktivít, ktoré sa u Vás doma odohrávajú. Trvácne materiály vydržia dlhšie v pôvodnom stave.
Drevo je chúlostivé na poškriabanie a vlhkosť, na trasách, ktoré v domácnosti používate najčastejšie, bude vykazovať skôr známky opotrebovania. Na druhej strane, pri správnej starostlivosti oň, vytvára prirodzené nádherné vzory, ktoré sú jedinečné a tento luxus zvýši aj celkovú hodnotu nehnuteľnosti.
Laminát vzniká pod tlakom a preto je odolnejší voči škrabancom a vlhkosti. Vyžaduje si teda menšiu údržbu a bežné čistenie je jednoduchšie.

Sedmikrásky na dřevě

< ÚDRŽBA >
Každý povrch potrebuje po čase drobné opravy. V domácnosti, kde je aktívny život, sa stávajú malé nehody, ktoré môžu zanechať stopy.
Drevu čas veľmi neublíži a nedostatky, ktoré sa na ňom objavia, je možné odstrániť zbrúsením a ošetrením. Tento proces môžete opakovať mnohokrát.
Samotné pravidelné upratovanie je vďaka jednoliatosti povrchu jednoduchšie, avšak ak túto vrstvu potlače raz narušíte, danému kusu už niet pomoci.