Čo od nás deti potrebujú?Pre každého rodiča sú jeho deti to najcennejšie. Napriek tomu však často zabúdame na to, že sú to samostatní a jedineční človiečikovia. Niekedy ich, hoci v dobrom úmysle, príliš kontrolujeme, čím im berieme slobodu osobne rásť. Mali by sme preto nájsť rovnováhu medzi našou láskou k nim a vyžadovaním disciplíny, tiež by sme ich mali nechať, aby sa poučili z vlastných chýb. Len tak z nich totiž môžu vyrásť sebavedomí ľudia.

rodina

1.Láska
Všetky deti potrebujú lásku. Všetky deti si zaslúžia lásku. Môžeme našim deťom dopriať všetko, na čo si len spomenú, avšak, keď ich takto „odmeňujeme“ aj keď si to nezaslúžia, vedieme ich k prázdnote. Akoby si mohli vážiť veci, ktoré nezískajú svojou zásluhou? Deti sa potom nedokážu radovať. Čím však nemusíme šetriť je naša láska k nim. Láska je nemateriálna a poskytuje našim deťom pocit úplného prijatia. Milujeme ich, pretože láska je to, čo si rozhodne zaslúžia.

matka

2.Viera
Vychovávanie detí sa môže zdať desivé a mnoho rodičov uviazne v takom strachu, že zabudnú na vieru a dôveru…na vieru v svoje deti. Keď deti vycítia náš strach, podvedome to vnímajú tak, že im ako rodičia neveríme. To sa potom prejavuje tak, že deti neveria v svoje schopnosti alebo rebelujú proti nám. Musíme veriť v naše deti a poskytnúť im podporu pri pasovaní sa so životnými skúsenosťami, objavovaní a nakoniec úspechu.

3.Dôvera
Keď naše deti cítia, že máme v nich dôveru, aj oni sami sebe veria. Naopak, ak im prejavíme nedôveru, ideme v podstate proti nim. Ako rodičia by sme mali akceptovať, že naše deti sú výnimočné a nie sú rovnaké ako my. Mali by sme im poskytnúť priestor, aby sa prejavili, aby robili chyby, poučili sa z nich a nabudúce sa im vyhli. Ak sa k nim správame nedôverčivo, ničíme ich šance na seba rozvoj.

láska

4.Trpezlivosť
Rodičovstvo je výzva, pretože každý z nás má predstavu o tom, ako dieťa vychovávať. Nemali by sme však tlačiť na pílu, mali by sme byť trpezliví a podporovať ich v ich vývine a seba rozvoji. Každé dieťa je výnimočné a vyvíja sa svojim vlastným tempom. Preto by sme mali byť trpezlivý a poskytnúť im maximálnu podporu, aby mohli nájsť svoju vlastnú cestu.