Aký typ škridle je ideálny pre váš rodinný dom?Strecha predstavuje tú časť stavby, ktorá nám väčšinou padne do oka ako prvá. Dodáva tiež bodku za tým, aký pocit v nás vzbudí pohľad na stavbu. Aj staršia, len čiastočne zrekonštruovaná stavba sa nám bude páčiť vtedy, ak bude mať novú strechu. Kvalitná strecha predstavuje základ. Na kvalite strechy sa podpisuje najmä typ škridle a to, či bola zvolená dôkladne. Nie každý typ škridle sa hodí do každého prostredia a na každú stavbu.

břidlice

Najnovšie trendy v oblasti strešnej krytiny a typ škridlí, ktoré sú v móde

V minulosti sme sa najčastejšie stretávali s plechovou strechou, v súčasnosti sa však na trhu začínajú objavovať nové, zaujímavé materiály. Vzhľadom na to, že sa ekologickosť dostáva do popredia čoraz viac a viac, odráža sa to aj v používaní materiálov, ktoré sa pri výrobe škridle používajú. V prípade ekologickosti je tiež veľkým trendom výroba strešných krytín z plastov, ktoré je možné jednoducho recyklovať. Naši predkovia používali prírodné materiály, ktoré si pokladali na strechu. Bola obľúbená napríklad slama. Tradičné prírodné materiály, akými sú už spomínaná slama, drevené škridle či trstina, je ešte stále možné použiť, treba sa však držať určitých pravidiel. Ich používanie je podmienené kvalitným ošetrením, nakoľko musia spĺňať bezpečnosť a funkčnosť. V prípade prírodných materiálov na strechách sa za veľký trend súčasnosti považuje takzvaná „zelená strecha“. Na streche sú vysadené suchomilné rastliny, ktoré sú ekologické a oživia domácnosť. Typ vegetatívnej strechy je však možné zrealizovať aj na rovnej, ale aj na šikmej streche.

Ďalším typom škridle, ktorú si obľubuje čoraz viac ľudí, je balkánsky typ strešnej krytiny. Tento typ škridle sa vyskytuje v balkánskych krajinách – Chorvárstko, Grécko alebo Španielsko. Je charakteristická tým, že v nej prevládajú svetlé odtiene, vďaka čomu nepriťahuje slnečné lúče. Výhodou tohto farebného prevedenia je to, že sa hodí v kombinácii s akýmkoľvek odtieňom fasády.

střešní krytina

Aká škridla bude najlepšou voľbou pre vašu stavbu?

Aj keď sa na trhu so strešnou krytinou neustále objavujú nové trendy, ešte stále medzi najpoužívanejšie typy patria tie klasické – betónová, vláknocementová či bituménová strešná krytina. Každá z nich je však špecifická, má rozdielne technické parametre, čo sa odráža aj na ich použiteľnosti v danej lokalite. Ak ste momentálne vo fáze výberu vhodnej škridle pre vašu nehnuteľnosť, nechajte si poradiť. Na stránke www.krytina.sk, nájdete množstvo zaujímavých rád a tipov ako postupovať pri výbere. Spoločnosť Terran, s.r.o., patrí medzi popredných výrobcov kvalitnej strešnej krytiny na trhu.