Ako vlastne taký domov vzniká?Preto ani nie je divu, že niektorí z nás si tento materiál tak zamilovali, že stavajú https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/445994-automobilky-v-usa-sa-stavaju-proti-trumpovi-chcu-zachovat-dohodu-s-mexikom/drevené domy, kde bývajú po celý rok. Nejedná sa teda len o vykurovací materiál, ale aj základ pre moderné a funkčné bývanie dneška.

Základom sú kvalitné suroviny, ktoré sú opatrené certifikátom kvality. Pre výber guľatiny sú veľmi prísne kritériá, takže sa nikdy nepoužíva druhoradé drevo. Navyše sa používaný materiál musí veľmi starostlivo ošetriť proti škodcom a to hneď dvakrát.
dřevěný obklad

Spôsob a technológia výstavby umožňujú zákazníkovi vybrať si dokončenie interiéru. Obvodové steny majú zrubový charakter. Vnútorné priečky môžu byť sendvičové, povrchovo upravené dreveným obkladom, omietkou alebo keramickým obkladom. Za najlepšie riešenie sa považuje kombinácia drevo a kameň.

Technológia výstavby

Domy sa stavajú zo smrekovej alebo cédrovej guľatiny so stredovým priemerom 270-400 mm. Najprv sa musia olúpať z kôry, aby sa zachovala prirodzená kresba. Až potom sa do každého kusu zvlášť vyfrézuje drážka, ktorá pri montáži slúži na vloženie izolácie. Drevo je potrebné ochrániť aj pomocou náteru, ktorý pozostáva z troch zložiek: impregnačnej, tónovacej a lazúrovacej (krycej).
Čím tmavší pigment náteru domu, tým vyššia ochrana proti UV žiareniu.

Odolnosť voči požiaru

Možno vás prekvapí, že je vlastne rovnaká ako u klasických domov a môže sa ešte zvýšiť použitím retardérov horenia. Zrubové domy sú často vystavené skúšobným testom, kde je povinnosť 45 min. vystavovať materiál priamemu ohňu. Po uplynutí tohto času, môžeme na dreve pozorovať, ako vie odolávať ohni.
Drevo má oproti iným materiálom jednu výraznú výhodu a to, že sa pri horení nezlomí a dom sa tak rýchlo nezborí. Vďaka tomu je ďaleko vyšší čas na záchranu životov.

mramor
Ak napriek tomu chcete zostať u klasického murovaného domu, môžete doň priniesť ducha prírody pomocou interiérového materiálu ako sú profily z dreva. Inšpiráciu a bližšie informácie nájdete na.
Pamätajte, že domov robia ľudia a nie len zariadenie.