Ako na drevené masívne podlahy
Na krásnom vzhľade sa podieľa nielen výber správneho materiálu, ale aj presnosť a tvar jednotlivých dosiek a v neposlednom rade kvalita a presnosť pokladaní.

Dřevěný povrch

Inštaláciu môžete vykonávať pomocou sponiek, lepením k podkladu alebo skrutkovaním k podlahovej konštrukcii. Pritom najlepších vlastností dosiahnete práve pomocou sponiek alebo skrutkovaním.

Kladivo s lepidlem

Balík s palubovku, ktorý zakúpite, musíte nechať nejakú dobu otvorený, aby dosky získali správnu vlhkosť prostredia a ostatného materiálu pred ich použitím. Pri samotnom pokladaní vám väčšina výrobcov odporučí vyberať dosky z každého balíka na striedačku. Vďaka tomu eliminujete riziko farebných zmien. Povrch tak bude viac ucelený, teda úplne perfektný. Drevo je proste originálne a premenné v rôznych vrstvách.
Pozrieme sa na inštaláciu pomocou kovových sponiek
Tá sa vykonáva vždy na pevný podklad opatrený zvukovo izolačnou podložkou. Podlahu musíte najskôr pred pripraviť, aby bola suchá, hladká a bez akýchkoľvek nečistôt. Mala by byť tiež rovná, takže možno budete musieť ešte vykonať ošetrenie pomocou nivelácie. Zjednodušene možno povedať, že na štyroch metroch nesmie byť výškový rozdiel väčší ako 9 mm a na desiatich metroch nie viac ako 12 mm. Potom nasleduje parotesná zábrana, ktorá drží vlhkosť preč a na ňu potom príde zvuková izolácia. Takto máte za sebou dokonalú prípravu. Teraz už príde na rad palubovka v celej kráse.

Dřevěná textura

Zo sponiek potom vytvoríte reťaz, aby bolo jasné, kam prídu jednotlivé dosky. Potom umiestnite drevené kliny medzi stenu a prvý rad profilov. Pozor! Majte na pamäti, že medzi stenami, dvernými rámy, rúrkami pre kúrenie atď. sa musí dodržať dilatačná špára 5 mm na 1 m šírky. Napúčanie dreva by inak mohlo spôsobiť zvlnenie podlahy!
Ďalší rad palubovky potom funguje na základe zasunutie pera do drážky a dôrazným doklepnutím na miesto určenia. Posledný rad dosiek si budete musieť trochu orezať, ale aj zvládnete určite dobre.
Nakoniec si môžete dať pivko a tešiť sa z vykonanej práce na jednotku.